Burlumbuş Otu Ağrıya İyi Gelir mi?

Categories Bitkisel ÜrünlerPosted on
Burlumbuş Otu Ağrıya İyi Gelir mi?

Burlumbuş Otu Ağrıya İyi Gelir mi?

Burlumbuş otu, dağlarda kendiliğinden yetişen, soğanlı, çiğ yenilebilen ve aynı zamanda yemeği de yapılan bir bitki türüdür. Brezilya Bölgesinde daha sık görülen Burlumbuş otuna ülkemizin Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerinde rastlanmaktadır. Yöre halkı bu otu toplayıp tüketmekte ve ağrılarını kesmesi için kullanmaktadır. Şifalı bir ot olduğu bilindiği için Burlumbuşu toplayan yöre halkı yemeğini yaparak pişmiş şekilde, salatasını yaparak çiğ şekilde tüketmektedir. Yöre halkının kullanımları da dikkate alınarak dağlarda kendiliğinden yetişen Burlumbuş otu ağrıya iyi gelir mi araştırmaları ve tetkikleri yapılmıştır. Bitkinin içinde flukaraton maddesinin bulunduğu ve bu maddenin ağrılara iyi geldiği bulunmuştur. Burlumbuş oytu ağrı kesici maddesinden dolayı bazı işlemlerden geçirilerek jel haline getirilip kullanılmaktadır.

Burlumbuş Otunun Nelere Faydası Vardır?

Belli bir yaşa gelip eklem ağrısı yaşamayan nerdeyse yok gibidir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçların ve tedavilerin yanı sıra destek olması için bitkisel jeller ve yağlar da kullanılmaktadır. Tıp bilimin ve alternatif tıbbın birlikte kullanılması tesirli olmaktadır. Son dönemlerde adından sıklıkla bahsedilen Burlumbuş otu ağrıya iyi gelir mi düşüncesinde olanlar için cevabımız evet olacaktır. Bitkinin kökünde ve yapraklarında kaygan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının mucizevi bir şekilde ağrıların kaybolmasına yardımcı olduğu yapılan araştırma ve incelemelerde gözlemlenmiştir. Dağda kendiliğinden biten ve yetişen Burlumbuş otu vücuttaki eklem ağrılarını yok etmek için kullanılmaktadır. Ağrıyan bölgeye dairesel masajlarla sürülen Burlumbuş otunun jeli bölgeyi rahatlatmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında uzun sürede oluşan ağrıları yok etmektedir.

Burlumbuş Otunun Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgesinde yaşayan yöre halkının Burlumbuş otunun kökünden ve yapraklarından çıkan sıvıyı ağrıyan yerlerine sürdüğünü görürsünüz. Acaba Burlumbuş otu ağrıya iyi gelir mi diye düşünürsünüz. Bir müddet kullandığınızda ağrıya iyi geldiğini siz de keşfedersiniz. İçeriğindeki ağrı kesici özelliğinden dolayı genellikle jel olarak üretilen bitkinin kullanımı son zamanlarda oldukça arttı. Kullanmayı düşünenler başlangıçta acaba yan etkisi var mıdır diye bir düşünceye kapılabilir. Yapılan bilimsel incelemeler, araştırmalar ve kullanıcı yorumlarına göre hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat aşağıda sıralayacağımız kişilerin kullanmadan önce doktor tavsiyesi almasını öneririz:

  • Hamileler
  • Hamilelik ihtimali olanlar
  • Bebeğini emzirenler
  • 18 yaşından küçük olanlar
  • Belli bir kronik rahatsızlığı olanlar
  • Bir hastalıktan dolayı ilaç kullananlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir