Sağlıklı su, su tüketimi, suyun faydaları nelerdir

Categories Genel, Pratik Bilgiler, Sağlıklı YaşamPosted on

Değerli okur, yaşam kaynağı olan su hergün tüketilen bir içecektir. Ancak tüketimini litre litre gerçekleştirdiğimiz bu suyun detaylarına hiç baktık mı? Sizler için yaptığımız araştırmayı makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı su
Yaratılışımıza uygun olarak en çok var olan ne ise vücutta en çok var olan şeyi istiyor. Buna baktığımızda ise ilk önde gelen şey havadır. Hergün almazsak ölürüz. İkinci en çok vücudun ihtiyacı olan şey ise sudur. Vücudumuzun ortalama 4/3 sudan oluşur. Bu nedenle bizim için çok önemli bir sıvıdır.

Suyun bilinmeyenleri
İnsan beyninin yaklaşık olarak %95’ini ve akciğerlerin %90’ını su oluşturur. Vücutta bulunan bütün sistemler su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Vücut sıvısının azalması durumuna dehidrasyon denir. Vücudu taşıyıcı özelliğe sahip olduğundan önemlidir. Böbreklerde bulunan toksik maddeleri temizler. Kan basıncını kontrol eder ve dengede tutar. Vücut sıcaklığını dengeler. Tükrük ve mide salgılarını sağlar. Emzirme yapan kadınlarda süt üremesini sağlar. Su tüketimi yeteri kadar sağlanmadığı taktirde vücutta bulunan yağ miktarı artar ve kilo artışına sebebiyet olur.

Yüksek protein alanlar, lifli gıdalar tüketenler, spor yapanlar, ağır ve fiziksel aktivitede düzenli olarak bulunanlar, sıcak ortamlarda bulunanlar gereğinden daha fazla su tüketmesi gerekmektedir.

Su yaşamın devamlılığını sürdürebilmek için havadan sonra gelen en önemli sıvıdır. Vücudun temel ihtiyacı olarak bilindiği gibi tüketimi sağlanmadığı taktirde vücut kendi fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Bu nedenle günlük su tüketiminizi muhakkak sağlamanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir