Uçuk Nedir, Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Categories Cilt Bakımı, Genel, GüzellikPosted on

UÇUK NEDİR?

Uçuk özellikle dudak ve ağız çevresinde yoğun olarak görülen bir cilt sorunudur. Oluşmasında virüslerin etkisi büyüktür. Kişide ciddi görüntü bozukluğuna neden olur. Yoğun stres yaşayan kişilerde çok sık görülür. Harpes simpleks virüsü uçuğa neden olur. Uçuk olan kişinin vücudunda kaşıntı ve kızarıklıklar görülür. 10 gün içinde kendiliğinden iyileşen uçuk için kalıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Önlem alınarak atak süresi azalır. Yılda en az 3 kere karşılaşılan uçuk için en iyi tedavi virüse neden olan etkileri belirleyip ortadan kaldırmaktır.

UÇUK NEDEN OLUŞUR?

Uçuğun görüldüğü süre ve belirtiye atak adı verilir. İlk atak yaşandığında şiddetli ağrılar oluşur. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür. Stres ve uykusuzluk nedeni ile yorgun düşen kişilerde çok sık görülür. Derin üzüntü çekmek, güneş altında uzun süre kalmak ve diş ameliyatları sonrası uçuk yaşanır. Enfeksiyon, yüksek ateş ve kadınlarda adet döneminde uçuk vakası çok sık yaşanır.

UÇUK VÜCUDUN HANGİ NOKTALARINDA ORTAYA ÇIKAR?

Uçuk vücudun her noktasında görülebilir. Belirgin olarak ağız ve dil çevresinde görülür. Dudak çevresinde içi dolu su kabarcıkları oluşur. Ağız ve dil çevresinde ağrılara neden olur. Dil şişer kişi yutkunma güçlüğü çeker. Boğaz enfeksiyonuna bağlı olarak kişinin ateşi yükselir ve ciddi sıvı kayıpları yaşanır. Baş ağrısı ve yanma gibi belirtiler ortaya çıkar.

UÇUK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uçuk virüsü temas ile bulaşır. Teşhis için görsel muayene yapılır. Bazı özel durumlarda kan testi yapılabilir. Uçuk bölgesinden parça alınıp incelenir. Anti viral uçuk kremleri kullanılır. Uçuk bölgesine buz kompresi yapmak uçuğa iyi gelir. Sarımsak sürmek de uçuğu giderir. Günde 3 defa misket limonunu uçuk üstüne sürmek de iyi bir tedavi yoludur. Bal ve sirke karışımı da uçuğa iyi gelir. Stresten uzak durmalısınız. Güneşten korunmaya çalışın. Uçuk olan kişinin eşyalarını kullanmayın. Uçuk olan kişi ile öpüşüp tokalaşmayın.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir