Yulaf Ezmesi Kilo Verdirir mi?

Categories Diyet, Kilo VermePosted on

Son zamanlarda uzman diyetisyenler tarafından diyet listelerine eklenmeye başlayan yulaf ezmesi kilo vermeyi destekler mi yoksa kilo alımını kolaylaştırır mı? Bu soru diyet yaparak zayıflamak isteyen bir çok kişi tarafından sorulan sorular arasında. Öncelikli olarak her bir besinin kilo vermeyi destekler mi yoksa kilo alımını kolaylaştırır mı sorusuna tek bir verilecek cevap vardır bu da “her besinin kendine ait bir kalorisi bulunmakta ve bu kalori değerine göre her besinin tüketilmesi gerektiğidir” yani her besin kendi çapında ve ölçüleri dahilinde tüketilmesi gerekir. Çok tüketilen besinlerin eğer kalori değeri yüksekse kilo alımı fazlalaşır eğer kalori değeri düşük bir besin ise bu besini fazla tüketmekte sakınca yoktur.

Yulaf ezmesinin 100 gram kadarı 68 kaloridir. Tüketim her zaman bu ölçü üzerinden yapılması gerekir. Yulaf ezmesinin tok tutma özelliği kullanılarak zayıflama diyetlerinde bulundurulması gereken bir gıda olduğu uzmanların tavsiyeleri arasındadır. Yulaf ezmesi diyetlerde tüketimi yapılırken hazmı daha kolay olduğu için yoğurt veya süt ile tüketiminin yapılması önerilir. Gün içinde bir kez veya iki kez tüketimi uygun olan yulaf ezmesi sürekli zayıflamak için tüketildiğinde tek taraflı beslenme olduğundan dolayı vücudun direncini düşürebilir.

Kalorisi Düşük Yulaf Ezmeli Tatlı Tarifi

Ara öğünlerin vazgeçilmez tatlarından birisi olan yulaf ezmesinden içerisine birçok meyve karıştırılarak yapılan tatlılar diyet yapanların tatlı krizlerini önlemeye yardımcı oluyor.

Aşağıda vermiş olduğumuz tarifte isteğe göre meyve değişimi yapılabiliyor, elma, çilek, muz, kivi, armut ve kavun bu tatlıya en çok lezzet ekleyen meyveler denilebilir.

Malzemeler

  • 5 kaşık yulaf ezmesi
  • 100 gram kadar elma, çilek, muz, kivi, armut ve kavun gibi meyvelerden bir tanesi
  • 1 su bardağı süt
  • 3 ceviz
  • 1 çay kaşığı kadar tarçın

Yapılışı

Yulaflar ve süt derin bir kaba konularak 5 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra bu karışım soğuduğunda içerisine meyve, ceviz ve tarçın eklenerek karıştırılır. Katılaşan bu karışım kaselere konularak buzdolabının buzluk bölümünde bir saat kadar bekletilir. Afiyet olsun…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir