Zeytin Sütü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Categories Sağlıklı YaşamPosted on

Zeytin Sütü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çok eski zamanlardan beri üretimi ve tüketimi yapılan zeytin insan sağlığı açısından büyük bir fayda sağlayan besinlerden birisidir. içeriğinde E vitamini, A vitamini, D vitamini ve K vitamini özelliklerini taşıyan zeytin polifenoller, skualen ve triterpen maddelerini de içeriğinde barındırmaktadır. Zeytin kalp dostu ve zihin dostu olarak bilinen sayılı gıdalardan birisidir. Ülkemizde ve dünyada zeytinden yüzyıllardan beri zeytinyağı üretimi de yapılmaktadır. Son zamanlarda aktif olarak zeytin hakkında sorulan sorulardan birisi de zeytinden üretilen zeytin sütüdür. Peki; Zeytin Sütü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Edremit körfezi zeytin sütünün merkezi olarak ülkemizde kabul görmektedir. Edremit Körfezinde bulunan yüksek yayla havası zeytin sütünün oluşumunda en etkili yerlerden birisidir. Bu yaylalarda zeytinler el ile toplanır ve zeytinlerin taş değirmenlerde ezilmesinden sonra liften yapılmış olan zeytin sütüne özel torbalara konulması ile birlikte zeytin sütü üretimi başlatılmaktadır. Zeytin sütü üretimi esnasında liften yapılmış olan torbalara hiçbir kuvvet uygulaması yapılmamaktadır.

Zeytin Sütünün Faydaları Nelerdir?

Azı karar çoğu zarar besinlerden birisi olan zeytin sütü ölçülü olarak kullanıldığında insan sağlığı için oldukça yüksek oranda vitamin ve mineral barındıran bir besindir. Gün içinde iki yemek kaşığı kadar tüketmenin insan sağlığına faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Peki; zeytin sütünün faydaları nelerdir?

  • Saç sağlığını korumaya yardımcı olur
  • Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır
  • Romatizma ağrıları için harici olarak kullanılabilir
  • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliğe sahiptirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir